World of Warcraft > Facebook
Egy igen érdekes tanulmányra bukkantam a Kotakut olvasgatva.
Mint az közismert, elég sok tanulmány foglalkozott az elmúlt években a videó játékok hatásaival. Ahogy az lenni szokott, a túlzások és tudásnak álcázott féligazságok halmaza sokszor nem tett jót a videó játékoknak, de sok esetben azok pozitív hatásait is sikerült kielemni.
Pont ahogy egy ausztrál kutató tette az idén publikált munkájában. Az történt, hogy Alberto Posso, egy melbourne-i egyetem munkatársa fogta magát és összegyűjtötte 770 iskola több mint 12.000 diákjának tanulmányi átlagait és szociális szokásairól szóló adatait, elemezte kicsit azokat és a következő konklúziókat vonta le:
- Azok a diákok akik rendszeresen használnak szociális médiát, mint például Facebook, azok tanulmányi átlaga kisebb volt matematikából, olvasásból és a tudományokból
- Ugyanakkor azok a diákok akik rendszeresen online videó játékokkal játszanak, ugyanezből a tantárgyakból az átlagnál jobban szerepeltek
Alberto Posso azt vonta le következtetésképpen, hogy míg a szociális média használata rossz hatással van a tanulásra, addig az online videó játékok olyan képességeket fejlesztenek amik később segítik a diákokat az iskolában.
Fontos kiemelni, hogy míg rengeteg előző tanulmány csak a videó játékokkal foglalkozott, addig ez a tanulmány kifejezetten az online játékokat vette célbe. Ez azért fontos, mert Ausztráliában is azt találták, hogy az agresszív videó játékok később összekapcsolhatók agresszív viselkedéssel, és ezeket az eredményeket ez a tanulmány sem cáfolja.
Az online játékok esetében viszont akkor kijelenthetjük, hogy a tanároknak és szülőknek tiltani kell a Facebookot és minden kölköt elküldeni World of Warcraftozni? Nem igazán, a dolog ennél picit bonyolultabb.
Például, egy másik ausztrál tanulmány azt találta, hogy a túlzásba vitt online videó játék használat viszont éppen hogy rossz hatással van a tanulmányi átlagokra. Akkor a moderált játék viszont jó, vagy mégsem? A fenntebb említett eredmények akár arra is utalhatnak, hogy azok a diákok akik online játékokkal játszanak, alapvetően jobbak a többieknél.
A témában további kutatások elvégzését sürgeti a publikáció szerzője.

